Wszystkie artykuły

8 rosyjskich filmów, które każdy powinien zobaczyć

Zarówno sowiecka, jak i współczesna kinematografia mogą pochwalić się dużą ilością znakomitych filmów, które bawią, wzruszają oraz zmuszają do przemyśleń i określają moralne wzorce od pokoleń. Jednym z symboli radzieckiego kina jest ciesząca się wciąż dużą popularnością „Ironia losu”, bez oglądania której nie może się odbyć się świętowanie Nowego Roku (więcej o filmie przeczytać można w artykule „Symbole rosyjskiej popkultury”). Jednakże i inne dzieła rosyjskich reżyserów zasługują na naszą uwagę.

Więcej...

Symbole rosyjskiej popkultury

Do lat 90. XX wieku rosyjska kultura masowa swoim zasięgiem obejmowała wszystkie kraje byłego Związku Radzieckiego. Te same piosenki nucili, na te same filmy do kina szli ludzie zarówno w Moskwie, Biszkeku, Rydze, Taszkiencie czy Lwowie.
Po zmianie układu geopolitycznego każdy z krajów zaczął stawiać na nacjonalizację wszystkich dziedzin życia, w tym kultury, jednak w popkulturze nadal popularni są artyści, którzy sławę zdobyli w latach 70. lub 80. XX wieku. Cięzko byłoby znaleźć mieszkańca, nawet bardzo młodego, Rosji, Białorusi czy innego kraju bloku wschodniego, który nie znałby nazwiska Ałły Pugaczowej, Nikity Michałkowa i innych. 

Więcej...

Egzaminy z języka rosyjskiego

Język rosyjski, niegdyś bardzo popularny i nauczany w każdej szkole, dzisiaj znajduje się w defensywie. Większość osób rozpoczynających naukę języka obcego przede wszystkim wybiera język angielski, niemiecki lub francuski, dużą popularnością cieszy się także język hiszpański. Jednakże od dłuższego czasu można zaobserwować ponowny wzrost zainteresowania nauką języka naszego wschodniego sąsiada. Na naukę decyduje się głównie młodzież, dla których rosyjski jest kolejnym językiem obcym lub pracownicy firm, którym rosyjski potrzebny jest do pracy. Sama znajomość języka im nie wystarcza – często niezbędne jest oficjalne poświadczenie biegłości językowej w postaci certyfikatu.

Więcej...