Wszystkie artykuły

Rama ta ma

Dwóch robotników krząta się na budowie w centrum Wiednia, zbierają narzędzia, zamiatają. Przechodzący turysta pyta z zaciekawieniem „Was tun Sie hier?” (co panowie tu robią?) „Rama ta ma” odpowiadają robotnicy. Turysta zdziwiony, zastanawia się, co to może znaczyć. Zna przecież dobrze niemiecki, kto wie, może nawet jest Niemcem, ale nic nie rozumie. Rama ta ma – co to może znaczyć? A może to nie jest po niemiecku? Jest po austriacku, a właściwie bardziej po wiedeńsku i znaczy tyle co „räumen tun wir” (sprzątamy) i pokazuje, że - jak mówił słynny wiedeński kabarecista Karl Farkas - Austriacy i Niemcy różnią się od siebie we wspólnym języku.

Więcej...

Skąd się biorą słowa...

Kiedy co cztery lata wybieramy nowego burmistrza w naszej gminie lub kiedy załatwiamy urzędowe sprawy w ratuszu, nie zastanawiamy się, skąd pochodzą takie słowa jak burmistrz, gmina czy ratusz. Albo kiedy odstawiamy nasz zepsuty samochód do warsztatu, czy chowamy coś do szuflady. Te słowa i bardzo wiele innych to germanizmy, czyli wyrazy zapożyczone z języka niemieckiego. 

Więcej...

Nowoczesne technologie w nauce języka niemieckiego

Nie da się ukryć, że nieodzowną częścią nauki języka stały się w dzisiejszych czasach nowe technologie. Lekcje polegające na rozwiązywaniu kolejnych zadań z podręcznika powoli odchodzą do lamusa – zamiast czytać tekst z książki można omówić artykuł z Internetu, do dyskusji zachęcają nas filmy z sieci, a zwykłe nagrania zastępowane są teraz podcastami. Dodatkowo mnogość i różnorodność materiałów pozwala na uniknięcie monotonni i uatrakcyjnienie zajęć, na których realizowany jest wyłącznie materiał przewidziany przez podręcznik.

Więcej...

Egzaminy certyfikujące z języka niemieckiego

W dzisiejszych czasach znajomość jednego języka obcego nie jest już wystarczająca – znajomość dwóch, a czasami nawet trzech języków powoli zaczyna być uznawana za standard. O ile język angielski znają teraz niemal wszyscy, tak język niemiecki może być istotnym atutem, wyróżniającym nas na rynku pracy. Szacuje się, że jako języka ojczystego używa go ok. 90-95 milionów Europejczyków, co czyni go drugim najpopularniejszym językiem ojczystym w Europie. Poza tym jest to język literatury, nauki i biznesu – we wszystkich tych dziedzinach każdego roku powstaje wiele publikacji właśnie w języku niemieckim. Te wszystkie czynniki sprawiają, że język niemiecki powraca do łask i jest coraz częściej wybierany jako drugi język obcy w szkołach oraz na kursach językowych.

Więcej...