Nie straszna nam matura z języków!

Nie straszna nam matura z języków!

 

Pewnie, że nie, o ile…uczyliśmy się języka rzetelnie przez co najmniej ostatni rok. Nie takiej odpowiedzi się spodziewaliście? Cóż, nikt nie ‘zakuje’ wiedzy językowej przez noc, jednak jest kilka sposobów na to, jak poprawić swoje notowania na maturze.

 

Matura tuż, tuż…


1. Skoro nie ma czasu na spokojną naukę, musisz zacząć działać od dziś. Jedyne newsy, jakie oglądasz to serwis w języku obcym (TVMonde, CNN, Deutsche Welle). Wpadnie Ci dużo kolokacji, idiomów, podszlifujesz słuchanie oraz płynność. Jeśli nie możesz oglądać telewizji, słuchaj radia online, audiobooków, nawet piosenek. Oglądaj krótkie filmiki na YouTube. Przyklej się do słuchawek. Wyłapuj i zapisuj słowa i frazy, które rozumiesz, to doda Ci pewności siebie.


2. Czytaj w języku obcym, ale tylko to, co lubisz. Do wyboru strony anglojęzycznych czasopism i stacji, krótkie opowiadania (na długie książki za późno), Facebook, Twitter (polecam, krótko i na temat!), zabawne mema. Poproś rodzinę i przyjaciół, żeby pisali Ci maile i smsy w języku obcym (o ile go znają).


3. Przepracuj traumę egzaminu. Wyobraź sobie, że wchodzisz do sali na egzamin pisemny lub ustny, siadasz zrelaksowany i wiesz wszystko. Pomyśl, jak odpowiedziałbyś na dany typ wypracowania, spróbuj napisać po kilka zdań na różne tematy, chociażby te, które ćwiczyłeś z nauczycielem. Zrób listę pytań, które może zadać Ci egzaminator na części ustnej. Zastanów się, jakie frazy opiniujące lubisz i pamiętasz (I guess, Je pense, Ich denke, Yo creo – to te najprostsze, ale jakże pożyteczne).

 

Schemat matury z języka obcego w 2015 roku


4. Uporządkuj notatki, powyrzucaj te, które są niepotrzebne, wyjmij podręcznik i po prostu przejrzyj go w spokoju. Zaznacz kolorowym markerem lub flamastrem to, czego nie rozumiesz lub czego nie jesteś pewien, a potem spytaj nauczyciela lub kolegę. Powieś w pokoju wydrukowane z internetu zagadnienia gramatyczne (mogą być wytłumaczone po polsku lub w danym języku), słownictwo pogrupuj w kategorie; jeśli masz zapał i potrzebujesz mniej snu, wypisz najważniejsze słownictwo z danej kategorii na fiszkach (mogą być online) i zabieraj je wszędzie ze sobą.


5. Wykorzystaj wreszcie CD-ROM, który jest dołączony do podręcznika (tak, tak, istnieje coś takiego…). To najprostsza i najprzyjemniejsza nauka – klikasz, a odpowiedzi same się sprawdzają.


6. A przede wszystkim – upewnij się, że w nocy o północy będziesz w stanie wyrecytować strukturę egzaminu.

Jeśli nie wiesz:
• jakie części czekają Cię na egzaminie pisemnym,
• jaki typ pytań pojawi się na egzaminie ustnym,
• ile będziesz miał czasu, ile razy wysłuchasz słuchanki,
• jakie wypracowanie będziesz musiał napisać,
• ile punktów dostaniesz za całość i za poszczególne części
• jakie są kryteria oceny

nie masz co marzyć o zmniejszeniu dawki nerwów czy pamiętaniu rzeczy nawet najbardziej oczywistych! Naucz się egzaminu na pamięć, żebyś nie musiał się stresować jego przebiegiem i mógł skupić na rozwiązywaniu zadań.

Spokojna głowa, zdasz!

Wszystko jasne, ale…jak zdać maturę z języka ojczystego? Oto jest pytanie!

Wróć