Język obcy i kilka postanowień noworocznych

Noc Sylwestrowa i 1 stycznia jak co roku zmuszają do refleksji. Mamy nowe postanowienia: będziemy jeść same zdrowe rzeczy, regularnie uprawiać sport i… nauczymy się (wreszcie!) języka obcego. Z tym ostatnim jest jednak najtrudniej.

Przygotowaliśmy więc dla Was zbiór kilku rad, aby udało Wam się zrealizować to ostatnie postanowienie noworoczne.

Wyznacz sobie CELE

Zastanów się, dlaczego chcesz uczyć się języka. Czy potrzebujesz go w pracy? Czy może czujesz gdzieś w środku, że tego właśnie chcesz? Czy już kiedyś próbowałeś nauczyć się go? Rozpocząłeś jakiś kurs. Zastanów się, co i kiedy chcesz osiągnąć. Pamiętaj, aby Twoje cele były możliwe do zrealizowania, inaczej szybko się poddasz. Nie uda się płynnie mówić po arabsku w jeden semestr, ale już osiągnąć poziom A1 z hiszpańskiego się uda. Może chciałbyś popracować nad płynnością mówienia w jakimś języku, wiesz, że to sprawia Ci trudność. Jeśli nie masz konkretnych celów przemyśl pomysł jakiegoś certyfikatu na koniec roku. Nawet najniższy poziom, ale tak dla samego siebie, żeby sobie coś udowodnić.

Zorganizuj CZAS

Jeśli już teraz gonisz między zajęciami; praca, studia, dom, nie ma co planować nauki języka obcego. Zastanów się kiedy masz czas na język. Czy może trzeba z czegoś zrezygnować? A może coś przestawić? Spójrz realnie na swój tygodniowy grafik i wyznacz godziny, kiedy jesteś wolny i możesz ten czas poświęcić na język obcy.

Znajdź dobry KURS JĘZYKOWY

Kurs języka obcego w dobrej szkole (z certyfikatem jakości PASE) to świetny pomysł. Kurs ma swoje tempo, lektor wymaga, sprawdza nowe umiejętności, w chwilach słabości i spadku motywacji wspiera. Oczywiście, można nauczyć się języka bez kursu, ale wymaga to wiele systematyczności, dobrej organizacji, co w czasach kiedy wszyscy „gonią w piętkę” nie jest łatwe. Zastanów się więc, ile czasu możesz poświęcić na naukę języka i porozmawiaj z metodykiem w wybranej szkole. Na pewno dopasuje kurs do Twoich potrzeb i możliwości.

OTOCZ SIĘ językiem

Zanurzenie się w języku to niezmiernie ważna i skuteczna metoda. Oczywiście będąc tu w Polsce możemy tylko nieco popływać, nie będzie to prawdziwe zanurzenie, ale spróbować warto. O co chodzi? Chodzi o to, aby codziennie oglądać filmy w obcym języku, czytać książki, prasę, przełączyć Facebooka na język obcy etc. Jest to dobry sposób nawet jeśli dopiero zaczynasz przygodę z nowym językiem. Możesz oglądać film obcojęzyczny z polskimi napisami. Gdy czujesz się pewniej ( w okolicach A2, może B1) możesz oglądać film hiszpański z napisami po hiszpańsku. Kolejnym krokiem będzie całkowite wyeliminowanie napisów. Na Facebooku „zalajkuj” obcojęzyczne fanpage interesujących Cię aktorów, muzyków, prasy, wszystkiego. Dzięki temu codziennie na Twojej tablicy będą się wyświetlać newsy po angielsku, francusku, niemiecku. Będziesz mógł klikać, czytać, słuchać, oglądać i komentować.

Codziennie coś NOWEGO

Aby nauka języka obcego była skuteczna, ważna jest regularna nauka i codziennie powtórki. Do słówek wypróbuj Quizlet czy Supermemo, do gramatyki rób kilka ćwiczeń dziennie, nie za dużo, ale codziennie. Nie zapominaj też, aby sięgać do dawno przerobionego materiału. Może coś umknęło i trzeba to odświeżyć?

Zaplanuj WAKACJE

Jeśli tylko możesz, to zaplanuj wakacje za granicą. To dobry sposób aby sprawdzić swoje nowe umiejętności w praktyce. Jeśli dopiero rozpoczynasz naukę nowego języka, będziesz mógł kupić bilet, zapytać o drogę, zameldować się w hotelu czy na kempingu. Jeśli znasz język na wyższym poziomie, zastanów się nad pracą na wakacje czy nawet wolontariatem. Będzie to ciekawa przygoda, okazja do poznania nowych ludzi z całego świata i okazja do licznych konwersacji w obcym języku.

NIE PODDAWAJ SIĘ

W czasie realizacji swojego celu na pewno spotkasz wiele problemów, spadnie Ci motywacja. Może się okazać, że nie radzisz sobie tak dobrze jak inni uczestnicy kursu, że nie umiesz wymawiać, czy zwyczajnie źle przewidziałeś czas na naukę i jesteś zbyt zmęczony aby powtarzać materiał. Nie daj się! Spadek motywacji to normalna sprawa. Zastanów się jak rozwiązać chwilowy problem i działaj dalej. W nauce języka zdarzają się górki i dołki. Najgorsze co można zrobić to przerywać i wracać do nauki. Potem ma się wrażenie, że po kilka latach nadal przerabia się to samo.

3MAMY KCIUKI!

Wróć