Wszystkie artykuły

Nauka języka usprawnia pamięć

Czy wiecie, że nauka języka stymuluje neurogenezę i usprawnia pamięć? Około trzydziestego roku życia proces neurogenezy zwalnia. Spada też liczba połączeń między neuronami. Ma to pływ na procesy poznawcze i pamięć. W wieku 50 lat nie zapamiętujemy już tak dobrze jak w wieku 20 lat. Trudniej nam też wydobyć pewne rzeczy z pamięci. Na szczęście są sposoby, by stymulować mózg, zwiększyć przyrost połączeń między neuronami i poprawić funkcjonowanie naszej pamięci.

Więcej...

Kurs językowy w Polsce czy za granicą - ZA i PRZECIW - Zdecydujcie sami!

Wakacje to taki dziwny okres w nauce języków. Szkoły językowe przygotowują ofertę kursów intensywnych, czy pół-intensywnych, ale i tak sporo osób przerywa naukę na 2-3 miesiące by wrócić na zajęcia dopiero na jesieni. Ci, którzy decydują się na kurs i w trakcie wakacji zamierzają podnosić swoje umiejętności językowe, mają do wyboru intensywny kurs w Polsce lub za granicą. Który jest faktycznie lepszy?

Więcej...

Z gramatyką za pan brat czyli jak skutecznie uczyć się gramatyki

Gramatyka od zawsze wzbudza wiele emocji wśród osób uczących się języków obcych. Jedni widzą w niej jedyny wyznacznik progresji i z uśmiechem na ustach zakreślają kolejne „nauczone” czasy gramatyczne. Inni natomiast panicznie boją się gramatyki. Na słowo GRAMATYKA reagują dreszczem, jękiem czy westchnieniem.

Gramatyka jest nieodłączną częścią języka i nie da się władać płynnie żadnym językiem obcym bez nauki gramatyki. Z drugiej jednak strony nie może to być jedyny wskaźniki poziomu zaawansowania. Można znać biernie wiele struktur a żadnej nie używać. Sprawa jest więc bardziej skomplikowana niż to by się mogło początkowo wydawać.

Więcej...

Połam język

Ludzie od wieków przekazywali sobie ustnie opowieści, przyśpiewki, powiedzenia, które zazwyczaj występowały w formie rymowanej, co znacznie ułatwiało ich zapamiętywanie. Tak jest do dziś, choć w dobie internetu bardzo szybko wszystko można spisać, odtworzyć, sięgnąć po archiwa. Siłą rzeczy rezygnujemy z opowiadania na rzecz patrzenia i czytania.
A dlaczego warto czytać, słuchać i opowiadać rymy, rymowanki, wierszyki?

Więcej...

Jak efektywnie uczyć się słownictwa

Gramatyka czy słownictwo? Co jest ważniejsze? To pytanie zadajemy sobie często siadając do pracy domowej, czy ćwicząc kolejny zaprzeszły czas. Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Wiadomo jednak, że słowa mają dużą wartość komunikacyjną. Nie odmieniając czasowników, mówiąc nieskładnie da się przekazać informację, tymczasem znając gramatykę, nie da się jej użyć bez znajomości słownictwa. A jak uczyć się słówek, aby było to łatwe, skuteczne a nawet przyjemne?

Więcej...

Jak się uczyć i nie uczyć języków obcych…

Na pewno każdy z nas zapytany o to, jak uczyć się języków obcych udzieliłby zupełnie innej odpowiedzi. I wiecie co? Wszystkie byłyby prawdziwe, bo nie ma dwóch osób uczących się tak samo. Mamy swoje ulubione nawyki, strategie, posiadamy odmienne podejście do nauki, własne zainteresowania i doświadczenia. A gdyby tak pytanie odwrócić i zapytać, jak się nie uczyć? Myślę, że tutaj odpowiedzi mogłyby być do siebie podobne, choć z drugiej strony może nie bylibyśmy tacy chętni do przypominania sobie uczenia się w ostatniej chwili, wbrew sobie, bez motywacji?
Spójrzmy zatem na krótki przewodnik dobrych i złych nawyków.

Więcej...

FISZKI® idealne – czyli jakie?

Znacie FISZKI®?

Pierwsze profesjonalne FISZKI® językowe pojawiły się w Polsce w 2003 roku nakładem Wydawnictwa Cztery Głowy. Pomysł przywędrował z Niemiec, gdzie studiowali założyciele wydawnictwa. Doświadczenie wynikające z korzystania z podobnych zagranicznych produktów pozwoliło nie tylko potwierdzić znakomitą skuteczność metody, ale również wykryć jej słabe strony. I tak powstały FISZKI® - produkt niemalże idealny. Niemalże, gdyż nadal nieodłączną częścią ich sukcesu jest zaangażowanie ucznia.

 

Więcej...

Fałszywi przyjaciele

Porozmawiajmy o fałszywych przyjaciołach. Nie, nie o prawdziwych osobach, ale o słowach, które w dwóch językach znaczą coś zupełnie innego. Myślę, że każdy z nas chociaż raz w życiu spotkał się z takim podstępnym słowem i został zupełnie inaczej zrozumiany niż zamierzał. A ponieważ w wakacje podróżujemy znacznie częściej niż zazwyczaj i znacznie częściej używamy języków obcych, warto wiedzieć, które słowa wpuszczą nas w maliny, a które niekoniecznie.

Więcej...

Koniec roku szkolnego… i co dalej?

Powoli rok szkolny zbliża się do końca, a wraz z nim również koniec naszej nauki języka obcego. Niedługo rozpoczną się wakacje; odpoczną nie tylko uczniowie szkół publicznych, ale i słuchacze prywatnych szkół językowych. Wielu z nich już teraz zastanawia się, jak nie stracić kontaktu z językiem w okresie wakacyjnym, jak uczyć się samemu (z lektorem łatwiej, prawda?), i jak pojawić się na zajęciach we wrześniu czy październiku bez ubytków w wiedzy.

Więcej...

Warsztaty językowe dla uczniów

Stowarzyszenie PASE przygotowało praktyczne warsztaty językowe dla uczniów: liceów i gimnazjów, klas 1-3 oraz przedszkolaków.

Warsztaty językowe PASE prowadzone w Twojej szkole to:

  • Zachęta do nauki języka obcego
  • Otwarcie na inne kraje i kultury
  • Ciekawie spędzony czas
  • Nauka połączona z zabawą

Zaproś trenera PASE do swojej szkoły!

Więcej...

Jak nauczyć się języka obcego?

Poradnik "Jak nauczyć się języka obcego" jest dostępny dla wszystkich, za darmo i bez ograniczeń. To projekt 100% non profit, edukacyjny, stworzony z myślą o osobach uczących się języka obcego. Poniżej prezentujemy najciekawsze porady od osób, zajmujących się hobbystycznie i profesjonalnie językami obcymi i świetnie im to wychodzi! Poznajcie rady pasjonatów językowych i autorów najciekawszych stron o językach obcych!

Więcej...

10 kluczowych pytań przed wybraniem dobrej szkoły językowej

Z pewnością stawiałeś sobie to pytanie już kilkakrotnie: jak mieszkając w mieście, w którym istnieje kilka, kilkanaście a może nawet kilkadziesiąt szkół językowych, wybrać tę jedną, dobrą, profesjonalną, gwarantującą sukces? Jak uniknąć straty pieniędzy i czasu? Jak zapewnić sobie, swojemu dziecku lub swojemu pracownikowi motywację, przyrost umiejętności i przyjemnie spędzony czas?

Więcej...

15 tricków, dzięki którym skutecznie nauczysz się języka obcego

Powszechnie wiadomo, że aby uzyskać biegłość w posługiwaniu się językiem obcym, konieczna jest systematyczność i determinacja. Predyspozycje językowe i indywidualne zdolności nie przesądzają bowiem o sukcesie, a dzięki przestrzeganiu sprawdzonych zasad i własnej wytrwałości języka obcego może nauczyć się każdy.

Więcej...