Wszystkie artykuły

Top 10 filmów w języku hiszpańskim, które koniecznie musisz zobaczyć!

Podobnie jak w wielu krajach Europy, kino hiszpańskie przez długi czas kojarzyło się Polakom przede wszystkim z Pedrem Almódovarem. W ostatnich dwóch dekadach powstało w Hiszpanii jednak wiele doskonałych filmów, od komedii, poprzez cieszące się dużą popularnością horrory czy filmy z elementami fantasy, po produkcje zaangażowane społecznie. Poniżej znajduje się subiektywna lista filmów, które każdy, kto interesuje się kulturą hiszpańską powinien obejrzeć.

Więcej...

Wielkanocne procesje w Hiszpanii, czyli jak wygląda Semana Santa

Wielkanoc w Hiszpanii to bardzo ważne święto, obchodzone niezwykle uroczyście, zupełnie inaczej jednak niż w Polsce. Tradycja malowania jajek jest tam praktycznie nieznana, Hiszpanie nie wybierają się też do kościoła ze święconkami. Przede wszystkim jednak w odniesieniu do Wielkanocy mówi się tam raczej o Wielkim Tygodniu, czyli Semana Santa (dosł. święty tydzień), co może być związane z najważniejszą tradycją tego święta, czyli barwnymi procesjami, które przez siedem dni przemierzają miasta całej Hiszpanii. 

Więcej...

NAVIDAD CZYLI BOŻE NARODZENIE PO HISZPAŃSKU

Pomimo, że Hiszpania podobnie jak Polska jest krajem o głęboko zakorzenionych tradycjach katolickich, Boże Narodzenie pod wieloma względami wygląda inaczej. Przede wszystkim w znacznie większym stopniu celebruje się 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli. To właśnie wtedy dzieci otrzymują prezenty, które przynosi jednak nie Święty Mikołaj, ale właśnie Trzej Królowie. Rzadkością w Hiszpanii jest bożonarodzeniowa choinka – tradycyjnie w każdym domu stawiana jest szopka czyli belén (słowo pochodzące od hiszpańskiej nazwy Betlejem). Obca Hiszpanom jest też tradycja przygotowywania 12 potraw na wigilijny stół, a 26 grudnia nie jest dniem wolnym od pracy.

Więcej...

NOWE TECHNOLOGIE W NAUCE JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO

Czasy, kiedy aby nauczyć się języka obcego, zdani byliśmy jedynie na uzupełnianie luk w czarno-białych podręcznikach do gramatyki, na szczęście minęły już bezpowrotnie. Dzięki powszechnemu dostępowi do Internetu otworzył się przed nami świat bogatych możliwości, pojawiły się też zupełnie nowe pomysły i technologie uczenia się języków obcych, które oczywiście nie ominęły materiałów do nauki języka hiszpańskiego.

Więcej...

Flamenco, corrida i słońce – kilka mitów na temat Hiszpanii i jej mieszkańców

Flamenco, corrida i słońce

Tak właśnie najczęściej wyobrażamy sobie Hiszpanię, podobny zresztą obraz Półwyspu Iberyjskiego króluje w świadomości innych Europejczyków. Niestety w dużej mierze jest to stereotyp, który często denerwuje nawet samych Hiszpanów. Dlaczego? Hiszpania w dużym stopniu utożsamiana jest z południem kraju, głównie Andaluzją. To właśnie z tego regionu pochodzi flamenco, tutaj największą popularnością cieszy się corrida. Nie zapominajmy jednak, że postrzeganie całego kraju przez pryzmat jednego regionu, to bez wątpienia duże uproszczenie, które prowadzi do powstania fałszywego obrazu Hiszpanii.

Więcej...

Egzaminy DELE

Egzaminy DELE

Jedynymi oficjalnymi egzaminami powszechnie uznawanymi na świecie są egzaminy DELE (DIPLOMA DE ESPAÑOL COMO LENGUA EXTRANJERA – Dyplom Języka Hiszpańskiego jako Języka Obcego). Przyznawane są przez Instytut Cervantesa w imieniu hiszpańskiego Ministerstwa Edukacji, Kultury i Sportu. Instytut Cervantesa jest instytucją publiczną, która swoje placówki ma na całym świecie, a jej zadaniem jest nauczanie języka hiszpańskiego jako języka obcego oraz promowanie kultury krajów hiszpańskojęzycznych, a więc zarówno hiszpańskiej, jak i latynoamerykańskiej.

Więcej...

Top 10 piosenek w języku hiszpańskim

Jednym z powodów popularności języka hiszpańskiego w Polsce i na świecie jest z pewnością zainteresowanie muzyką i tańcem, które swoje korzenie mają w kulturze hiszpańskiej i latynoamerykańskiej. Do Andaluzji, kolebki flamenco, ściągają miłośnicy tego tańca z całego świata. Obecnie żywiołowe flamenco cieszy się również ogromną popularnością wśród mieszkańców Azji, szczególnie Japończyków. Podziw budzi sposób, w jaki muzyka ta potrafi przekazywać emocje i poruszać do głębi. Okazuje się, że to właśnie stanowi największe wyzwanie w nauce tego tańca, jak i bardzo specyficznego śpiewu.

Więcej...

Hiszpański

Język hiszpańskim jest trzecim najpowszechniej używanym językiem na Ziemi. Szacuje się, że posługuje się nim obecnie pół miliarda ludzi na całym świecie, a za dwa lub trzy pokolenia komunikować się po hiszpańsku będzie co dziesiąty mieszkaniec globu. Hiszpański jest językiem międzynarodowym i urzędowym głównych międzynarodowych organizacji politycznych i gospodarczych, m.in. ONZ, UNICEF, FIFA, UEFA, WHO czy Unii Europejskiej. Obecnie jest językiem urzędowym w 23 państwach, obok Hiszpanii i krajów Ameryki Łacińskiej, także na Filipinach czy Saharze Zachodniej, co związane jest oczywiście z historią kolonialną Hiszpanii.

Więcej...