Wszystkie artykuły

POZNAJCIE FRANKOFOŃSKIE KOMIKSY

Komiksy często kojarzone są z łatwymi książeczkami dla małych dzieci. Nic bardziej mylnego! We Francji tworzy się komiksy dla wszystkich. Istnieją komiksy polityczne, przygodowe, humorystyczne, a nawet erotyczne! Każdy znajdzie coś dla siebie. Co roku odbywa się międzynarodowy festiwal komiksów w Angouleme, na którym prezentowane są nowości z całego świata.

Więcej...

Symbole i ikony kultury francuskiej

Wszelkie symbole i ikony kultury stanowią ważne miejsce w budowaniu świadomości i przynależności kulturowej. Są to postaci, miejsca, przedmioty czy wydarzenia, które niosą ze sobą wiele treści, i które każdy kojarzy z danym krajem czy społeczeństwem.
Wybraliśmy dla Was kilka, choć wiadomo, że lista nie jest wyczerpująca, ikon, które według nas najlepiej trafiają w sedno Francji i najsilniej się z nią kojarzą.

Więcej...

Boże Narodzenie po francusku, czyli NOEL

Jak wiadomo Francja deklaruje się krajem laickim, a odsetek chrześcijan jest dużo mniejszy niż w Polsce. Nie przeszkadza to jednak w obchodzeniu Świąt Bożego Narodzenia, które już od wielu lat postrzegane są jaka tradycja europejska czy święto komercyjne nie mające koniecznie wielu związków z religią, mimo że się właśnie z niej wywodzi.

Więcej...

Ile francuskiego w polskim ?

Związek języka francuskiego i polskiego przejawia się nie tylko obecnością słów, które wywodzą się z języka francuskiego. Polski zawiera też słowa, które zostały bezpośrednio zapożyczone z języka francuskiego, zwane galicyzmami. Z powodu bliskich związków francuskiego z polskim łatwo się z kolei pomylić, bo niektóre francuskie słowa brzmią bardzo podobnie do polskich, ale mają inne znaczenie. Okazuję sie też, że we francuskim... funkcjonuje kilka słów pochodzenia polskiego!

Więcej...

Galicyzmy - część I

źródło: https://pl.pinterest.com/pin/292241463294075695/

Wyrazy pochodzenia francuskiego w języku polskim

Liczne francuskie wyrażenia i zwroty obecne w języku polskim wskazują na bliskie związki Francji i Polski. Aż trudno więc uwierzyć, że w XVII w. na polskich ulicach popularna była piosenka: „bij Francuzów bij wziąwszy dobry kij."

Zapraszamy na pierwszą część naszego zestawienia słów, które zapożyczyliśmy z języka francuskiego. 

Więcej...

Egzaminy DELF i DALF

Co to jest DELF i DALF?

  • DELF diplôme d’études de langue française (dyplom ze znajomości języka francuskiego). Zdajemy go na czerech poziomach A1 (początkujący), A2 (średnio zaawansowany niższy), B1 (średnio zaawansowany wyższy), B2 (zaawansowany).
  • DALF diplôme approfondi de langue française (dyplom z zaawansowanej znajomości języka francuskiego) zdawany jest na najwyższych poziomach C1 oraz C2.
  • Istnieje specjalna wersja egzaminu dla dzieci i młodzieży.

Więcej...

Top 10 najlepszych piosenek francuskich wszech czasów

Klasyczna piosenka francuska to „chanson à texte”, oznaczająca w skrócie piosenkę, w której słowa odgrywają najważniejszą rolę. Dlatego tak ważne jest rozumienie tekstów piosenek francuskich a niekoniecznie skupianie się na muzyce.

Poniżej przedstawiamy Wam zupełnie subiektywną listę 10 najlepszych piosenek francuskich wszech czasów. Większość z nich to już dość stare kawałki, ale jak wiadomo bieg czasu najlepiej weryfikuje wartość muzyki.

Więcej...