Typisch deutsch?

 

Niemcy są solidni, pracowici i nie mają za grosz humoru. Takie zdanie mają oni sami o sobie. A co sądzą o nich sąsiedzi?

Europejscy sąsiedzi uważają Niemców przede wszystkim za dobrze zorganizowanych, dokładnych, wręcz pedantycznych. To wynika z ankiety przeprowadzanej przez GfK Marktforschung wśród 12 000 respondentów we Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Holandii, Austrii, Polski, Rosji, Czech i Turcji.

Wielu cudzoziemców widzi w Niemcach ludzi solidnych, towarzyskich i przyjemnych w kontaktach. Co piąty Holender uważa Niemców za miłych i uprzejmych, a co piąty Francuz ceni sobie partnerstwo z Niemcami. W Rosji osiem procent (tylko!) przyznaje, że lubi Niemców. Czesi uważają Niemców za aroganckich, a osiem procent Austriaków przyznaje spontanicznie, że ich po prostu nie lubi. Co dziesiąty Włoch kojarzy Niemców ciągle jeszcze przede wszystkim z Hitlerem i nazistami.

Coś, czego sąsiedzi w ogóle nie podzielają, to przeświadczenie Niemców, że przejmują się oni problemami przesadnie i że głównie widzą własne słabości. Ciekawe, że siedem procent obywateli Bundesrepubliki uważa, że Niemcy są pesymistami i że są bardzo skłonni na wszystko narzekać.

Trochę inne cechy widzą w Niemcach ludzie spoza Europy, co wydaje się dość zadziwiającym. Amerykanie uważają ich za obyczajowo swobodnych, Chińczycy za powolnych a inni za bardzo otwartych i komunikatywnych.

Stereotypów dotyczących Niemców jest więcej, niektóre z nich nie znajdują żadnego potwierdzenia w rzeczywistości, choć utrzymują się w przeświadczeniu nawet samych Niemców.

I tak mówi się, że gdy spotka się trzech Niemców, to od razu zakładają jakiś „Verein”, czyli związek, stowarzyszenie albo klub. Ale prawda jest taka, że niechętnie przystępują do „Verein’ów”. 51% uważa, że ich ograniczają. I choć 40% należy do klubów, to głównie do sportowych. Ani kluby działkowiczów, ani kluby strzeleckie nie cieszą się popularnością, a w każdym razie nie znajdują nowych członków.

Niemcy to kraj piwoszy. Czyżby? Gdy Niemcy mają wybój między winem a piwem, to 57% deklaruje wino jako ulubiony trunek. A jednak wypijają rocznie 107 litrów piwa na głowę i tylko 21 litrów wina.

Panuje przekonanie, że Niemcy to pionierzy ekologii i zdrowej żywności, a jednocześnie kojarzy się ich z golonką i grillowaniem. A co jest prawdą? To na pewno kwestia pokoleniowa, a także różnic regionalnych. Niemcy jedzą chętnie mięso, ale chcą wiedzieć, skąd pochodzi. Są gotowi zapłacić więcej za żywność, jeżeli wiedzą, że jest ekologiczna. Najchętniej kupują żywność z regionu.

A teraz podsumujmy oczami Niemców, jakimi cechami się wyróżniają:

60% uważa się za punktualnych
58% za obowiązkowych
50% za pracowitych
45% za lubiących porządek
36% za piwoszy
28% za przywiązanych do swojego małej ojczyzny
27% za szukających bezpieczeństwa
19% za drobnomieszczańskich
15% za podporządkowujących się przełożonym i władzy
14% za wszystko lepiej wiedzących

Wróć