Top 10 filmów w języku hiszpańskim, które koniecznie musisz zobaczyć!

 

Podobnie jak w wielu krajach Europy, kino hiszpańskie przez długi czas kojarzyło się Polakom przede wszystkim z Pedrem Almódovarem. W ostatnich dwóch dekadach powstało w Hiszpanii jednak wiele doskonałych filmów, od komedii, poprzez cieszące się dużą popularnością horrory czy filmy z elementami fantasy, po produkcje zaangażowane społecznie. Poniżej znajduje się subiektywna lista filmów, które każdy, kto interesuje się kulturą hiszpańską powinien obejrzeć.


1. VOLVER (reż. Pedro Almódovar, 2006) – film, który bez wątpienia różni się od wcześniejszych dzieł Almodovara, przede wszystkim z powodu dużej dawki humoru, co nie oznacza jednak, że nie podejmuje tematów trudnych i uniwersalnych. Volver to wspaniały obraz świata hiszpańskich kobiet oraz relacji rodzinnych, umiejętnie połączony z wątkiem kryminalnym. Pozycja obowiązkowa dla fanów Almódovara.

2.CELDA 211 (reż. Daniel Monzón, 2009) – adaptacja powieści pod tym samym tytułem z 2004 roku, autorstwa Francisco Péreza Gandula. W dniu, w którym Juan zaczyna pracę w więzieniu jako strażnik, wybucha tam bunt więźniów. Opanowują oni budynek, a przez przypadek Juan trafia w ich ręce. Aby przeżyć, musi podszyć się za jednego z przestępców i udowodnić, że jest jednym z więźniów. Na szczególną uwagę zasługuje rola Luisa Tosara, jednego z najbardziej cenionych dziś aktorów kina hiszpańskiego.

3.MAR ADENTRO (reż. Alejandro Amenábar, 2004) – głęboko poruszający film oparty na prawdziwej historii o nieuleczalnie chorym mechaniku Ramónie Sampedro, który po skoku do wody zostaje sparaliżowany. Skłania do refleksji nad życiem, śmiercią i cierpieniem.

4.TODO SOBRE MI MADRE (reż. Pedro Almodóvar, 1999) – wzruszający dramat z 1999 r., opowiadający o pielęgniarce z Madrytu, która samotnie wychowuje syna. W dniu 17. urodzin chłopak zostaje potrącony przez samochód i ginie. Kobieta przenosi się do Barcelony, gdzie decyduje się spełnić ostatnie życzenie syna i odnaleźć jego ojca.

5.TRUMAN (reż. Cesc Gay, 2015) – produkcja argentyńsko-hiszpańska, której głównym tematem jest przyjaźń dwóch bardzo różniących się od siebie mężczyzn. Spotykają się oni po wielu latach,  wspominają młodość i dzieciństwo, a towarzyszy im wierny pies Truman.

6.EL MÉTODO (reż. Marcelo Piñeyro, 2005) – siedmiu kandydatów bierze udział w procesie rekrutacyjnym na wysokie stanowisko w międzynarodowej firmie. Z czasem konkurencja między nimi staje się coraz bardziej zacięta aż do punktu, w którym niektórzy z bohaterów tracą wszelkie skrupuły. Film ten, jaskrawo ukazujący bezwzględność korporacyjnego świata, otrzymał dwie nagrody Goya, przyznawane przez Hiszpańską Akademię Sztuki Filmowej.

7.EL MAL AJENO (reż. Oskar Santos, 2010) – główne role odgrywają Eduardo Noriega oraz Belén Rueda. Film pokazuje, jak trudna i tragiczna może być praca lekarza. Po serii dramatycznych zdarzeń, Diego, główny bohater, zauważa, że jest w stanie uleczyć wszystkie choroby, z którymi nie potrafi poradzić sobie współczesna medycyna. Jedyna osoba, której nie może pomóc to jego nieuleczalnie chora córka.

8.EL ORFANATO (reż. Juan Antonio Bayona, 2007) – łączy elementy fantasy i horroru. Laura (Belén Rueda) postanawia wraz ze swoim mężem odrestaurować porzucony sierociniec, w którym spędziła dzieciństwo, i założyć w nim ośrodek opieki nad niepełnosprawnymi dziećmi. Po pewnym czasie jej syn Simón, stwierdza, że potrafi komunikować się z duchami dzieci, które dawniej zamieszkiwały sierociniec. Po tajemniczym zniknięciu Simona, Laura postanawia dowiedzieć się więcej o mrocznej przeszłości budynku oraz historii dzieci. Z czasem okazuje się, że nie wszystko jednak było wytworem wyobraźni jej syna.

9.EL LABERINTO DEL FAUNO (reż. Guillermo del Toro, 2006) – akcja tego wysmakowanego, magicznego filmu rozgrywa się pięć lat po zakończeniu wojny domowej w Hiszpanii. Główną bohaterką filmu jest trzynastoletnia Ofelia, która żyje w świecie fantazji. Pewnego dnia spotyka się z mitycznym faunem, który pokazuje, jak wyglądała jej prawdziwa przeszłość. Ofelia jest w rzeczywistości księżniczką, która musi przejść trzy trudne próby jeszcze przed pełnią księżyca, aby wrócić do swojego magicznego królestwa.

10.OCHO APELLIDOS VASCOS (reż. Emilio Martinez Lazaro, 2014) – największy sukces kasowy w historii kina hiszpańskiego. Film w sumie obejrzało 8,6 mln widzów, a dochody przekroczyły 50 mln euro. Jest to historia Rafy, młodego mieszkańca Sewilli, dla którego nie liczy się nic poza winem, kobietami oraz miejscową drużyną futbolową. Pewnego dnia Rafa zakochuje się w dziewczynie z Kraju Basków (Amaia), która jednak opiera się jego urokom. Aby zdobyć jej serce, chłopak przenosi się na północ Hiszpanii, gdzie podszywa się pod rodowitego Baskijczyka przyjmując osiem nazwisk baskijskich. 

Wróć