Symbole i ikony kultury francuskiej

 

Wszelkie symbole i ikony kultury stanowią ważne miejsce w budowaniu świadomości i przynależności kulturowej. Są to postaci, miejsca, przedmioty czy wydarzenia, które niosą ze sobą wiele treści, i które każdy kojarzy z danym krajem czy społeczeństwem.

Wybraliśmy dla Was kilka, choć wiadomo, że lista nie jest wyczerpująca, ikon, które według nas najlepiej trafiają w sedno Francji i najsilniej się z nią kojarzą.

 

1. Wieża Eiffla

To chyba najsłyniejsza wieża na świecie. Skonstruowana na potrzeby Światowej Wystawy w Paryżu w roku 1889 miała symbolizować potęgę francuskiego przemysłu. Po wystawie wielokrotnie chciano ją zdemontować, gdyż uważano jej sylwetkę za brzydką i niebezpieczną. Ostatecznie w 1910 roku postanowiono ją zachować. Dzisiaj stanowi jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Paryżu a nawet w całej Francji, przyjmuje około 7 milionów odwiedzających co roku. Co 6 lat jest odmalowywana, a potrzeba do tego aż 6 ton farby! Liczy 1665 schodów i mierzy nieco ponad 300 metrów wysokości.

 

 

2. Coco Chanel

Wielka dama mody francuskiej jest czymś więcej niż nazwiskiem na słynnych perfumach. Zrewolucjonizowała ona bowiem cały kanon mody kobiecej likwidując całkowicie gorsety i halki. Jej kroje, inspirowane często modą męską, były bardzo kobiece, ale inaczej niż do tej pory. Wynalazła spodnie dla kobiet, krótkie spódnice (nie mini), garsonki. Jej ubiory są proste, wygodne i eleganckie. Zmarła w 1971 roku w wieku 87 lat.

 

 

 

3. Bagietka

Bagietka to nieodłączny element każdego posiłku we Francji. Idzie się po nią rano, kiedy jest świeża, chrupiąca i pachnąca. Gdy ręce są zajęte można ja schować pod pachę. Łamanie na pół, aby zmieścić do torby nie jest dobrze widziane. Bagietkę łamiemy dopiero przy stole, i właśnie łamiemy, nie kroimy.

 

 

 

 

 

 

4. Wino

Najwięcej francuskich winnic znajduje się na południu kraju, ale jest kilka znanych regionów winnych bliżej północy, np. Alzacja czy Szampania. Każde wino charakteryzuje się czymś innym a język francuski posiada całą paletę określeń i terminów używanych w enologii: un corps, une frange, une personnalité, un esprit… W czasie jednego posiłku można podać kilka różnych gatunków wina, inne do przystawki, inne do dania głównego, inne do deseru.

 

 

 

5. Ser

Razem z winem i pieczywem ser stanowi ¨świętą trójcę” francuskiej gastronomii. Można bowiem wyobrazić sobie nawet lunch składający się tylko z tych trzech elementów. Mówi się, że istnieje we Francji tyle gatunków sera, że przez okragły rok można jeść codzinnie inny. Faktycznie jest ich nawet 400! Sery produkuje się z trzech rodzajów mleka: krowiego, koziego i owczego.
Tak jak i dla wina, dla sera został stworzony certyfikat jakości (AOC- Appelation d''origine contrôlée), który gwarantuje produkcję według tradycyjnych receptur. We francuskim menu sery podaje się po daniu głównym, przed deserem.

 

6. Citron 2 CV

To chyba największy sukces w dziejach całej motoryzacji. Pierwsze modele wyjechały z taśmy w 1948 roku, a ostanie na początku lat 90-tych! Miała być tania, ekonomiczna, niezawodna i prosta w utrzymaniu. Taka też była a dodatkowo stała się symbolem francuskiej wolności. Dzisiaj jest coraz mniej 2CV na ulicach, ale dzięki legendzie powstało muzeum dedykowane tylko temu samochodowi a jej fani regularnie organizują zjazdy na cześć tego kultowego samochodu.

 

7. Tour de France

Tour de France ma już ponad 100 lat! W 1903 roku pewna gazeta postanowiła zorganizować zawody w przejechaniu całej Francji na rowerze. Od tego czasu zawody te odbywają się regularnie w lipcu i kilkuset kolarzy bierze w nich udział. Przejeżdżają oni dystans 300 km podzielonych na 20 odcinków. Całość trwa 3 tygodnie w ciągu których zawodnicy mają zaledwie 2- 3 dni na odpoczynek. Trasa co roku ustalana jest od nowa, ale zawsze pełna jest pięknych widoków i ostrych wiraży. Kończy się tradycyjnie na Polach Elizejskich w Paryżu.

 

8. TGV

TGV (train à grande vitesse) to super szybki pociąg, jeden z najszybszych na świecie. Rekord prędkości to 574km/h! Łączy ze sobą większość dużych miast we Francji i krajach Beneluksu. TGV powstało w latach 80 XX wieku. Od tamtego czasu wiele aglomeracji zyskało widoczne przyspieszenie gospodarcze dzięki uruchomionym połączaniom TGV. Trasy, które do tej pory trzeba było pokonywać przez wiele godzin, można przebyć w 2-3h.

 

9. Pétanque

Bule. Najbardziej popularna francuska rozrywka. Graja w nie młodzi i starzy, przyjaciele i rodzina. Do gry potrzebny jest zestaw ciężkich, stalowych kul i mała kolorowa kulka zwana “cochonnet”. Reguły bywają różne, w zależności od ilości graczy i kul, ale generalnie gra polega na tym, aby swoją kulą trafić jak najbliżej “cochonnet” przy okazji zbijając kule przeciwników.

 

10. Marianne

Popiersie Marianny znajduje się w każdym merostwie we Francji, w szkołach i innych budynkach użyteczności publicznej. Symbolizuje ona jedną z wartości Republiki: wolność. Jej historia sięga czasów Rewolucji francuskiej. Wiele słynnych modelek czy aktorek pozowało do popiersia Marianny. Były wśród nich Brigitte Bardot, Mireille Mathieu czy Laetitia Casta.

 

 

 

Wróć