POZNAJCIE FRANKOFOŃSKIE KOMIKSY

 

Komiksy często kojarzone są z łatwymi książeczkami dla małych dzieci. Nic bardziej mylnego! We Francji tworzy się komiksy dla wszystkich. Istnieją komiksy polityczne, przygodowe, humorystyczne, a nawet erotyczne! Każdy znajdzie coś dla siebie. Co roku odbywa się międzynarodowy festiwal komiksów w Angouleme (www.bdangouleme.com) na którym prezentowane są nowości z całego świata.

W nauce języka komiksy odgrywają ważną rolę, gdyż stanowią pierwszy etap czytania w obcym języku. Obraz pomaga zrozumieć treść, co nie oznacza, że komiksy nie stanowią wyzwania intelektualnego. Niektóre pełne są aluzji i nawiązać do literatury, sztuki, życia politycznego i każda winieta jest jak obraz, który trzeba dokładnie przeanalizować.

Przygotowaliśmy dla Was listę kultowych komiksów frankofońskich (bo przecież język francuski to nie tylko Francja), które po prostu trzeba znać :-)

 

Asterix
Rene Goscinny, Albert Uderzo
www.asterix.com

 

Głównymi bohaterami są Asterix i Obelix, dzielni Galowie, którzy stawiają opór złym i głupim Rzymianom najeżdżającym Galię. Oprócz nadludzkiej siły, którą mają dzięki magicznemu napojowi, wykorzystują spryt i inteligencję. Każdy tom przygód wprowadza czytelnika do innej krainy, mamy więc przygody w Belgii, Hiszpanii czy na Bliskim Wschodzie. Komiks można czytać na wielu poziomach, gdyż Goscinny i Uderzo stosują liczne aluzje i nawiązania do słynnych osób czy wydarzeń.

 

 

Gaston Lagaffe
André Franquin
www.gastonlagaffe.com

Gaston to antybohater. Zostaje zatrudniony w biurze i jego jedynym zajęciem jest unikanie pracy (chowa się w szafie, sypia na biurku). Wykazuje jedynie talent do popełniania gaf (stąd jego nazwisko) i narażania swojego otoczenia na kłopotliwe czy wręcz niebezpieczne sytuacje.

 

Boule et Bill
Jean Roba
www.bouleetbill.com

 

Seria komiksów, których bohaterem jest 7 letni Boule, pan i przyjaciel swojego psa Billa. W historii występują też mama i tata Boula, żółw, sąsiadka i kot. Komiksy przedstawiają śmieszne gagi, których akcja toczy się głównie w domu, ale też na wakacjach, w górach czy nad morzem.

 

 


Cédric
Laudec, Raoul Cauvin
www.bandgee.com/cedric

Historie 8 letniego Cedrica Dupont, który jest dość słabym uczniem. Jego życie zmienia się, gdy do szkoły przybywa nowa dziewczynka, Chen, w której zakochuje się Cedric. Próbuje wyznać jej swoją miłość, ale niestety coś nieustannie staje mu na drodze...


Le Chat
Philippe Geluck
www.geluck.com

 

Bohaterem jest szary kot, o ostrych uszach i wielkim nosie. Chodzi na dwóch łapach, ubiera się jak człowiek, zachowuje się typowo „po ludzku” ( chodzi do restauracji, prowadzi samochód) i mówi bezpośrednio do czytelnika. Jego poczucie humoru bazuje na wyszukanej grze słów, surrealizmie i parodii. Komiks nie opowiada całych dużych historii, ale krótkie żarty i gagi, które można czytać oddzielnie.


Spirou et Fantasio
Robert Velter
www.spirou.com

Spirou (sprycjusz) i Fantasio (Fantazjusz) to dociekliwi reporterzy, którym często towarzyszy zaprzyjaźniona wiewiórka. Ich przygody to spotkania z gangsterami, dyktatorami i różnymi szaleńcami. Komiks zawdzięcza swój sukces mieszaninie gatunków: humor, science-fiction, kryminał.


Tintin
Herge
www.tintin.com

 

Tintin to młody, belgijski reporter i podróżnik. W jego przygodach towarzyszy mu Milou,jego wierny pies i kompan. Często pojawiają się też detektywi Tajniak i Jawniak, profesor Słonecznik, Blanca Castafiore. Tintin podróżuje do wielu krajów: Tybet, Kongo, Indie a nawet Rosja (tom z 1981 roku!).
Nie do końca wiadomo ile lat ma Tintin. Urodę ma typowo chłopięcą, ale jednak jest reporterem. Przez wszystkie tomy, nie pojawia się też u niego żadna pokusa, żadna skaza na charakterze, nie interesuje się też płcią piękną...

 

 

Lucky Luke
Morris, Goscinny
www.lucky-luke.com

Historię Lucky Luka znają chyba wszyscy. Samotny kowboj przemierzający Dziki Zachód, na którym spotyka znanych ludzi (Jesse James, Calamity, Billy the Kid). Lucky Luke to idealny bohater,wzór, wypełniający misje nie do wykonania, obrońca ubogich wdów i sierot. Towarzyszy mu koń, Jolly Jumper. Na drodze stają im bracia Dalton, których Lucky Luke ściga, aby oddać w ręce sprawiedliwości.


Titeuf
Zep
www.tcho.fr/serie/titeuf

Titeuf to chłopiec w wieku około 9 lat, z charakterystycznym „kogutem” na głowie. Jego przygody to typowe problemy chłopięce: szkoła, koledzy, bijatyki, młodsza siostra i … Nadia, wielka miłość Titeufa.
Charakterystyką tego komiksu są wyrażania często zapisane w sposób mówiony np. « c'est pô juste ».Popularność komiksu przyczyniła się do fali nadawani imion Titeuf chłopcom, co jest sprzeczne z francuskim prawem. Następujące po tym liczne procesy sądowe nie zezwoliły jednak na nadawanie imienia Titeuf, gdyż bohater jest często nieudolny i nadanie dziecku imienia Titeuf uznano za krzywdzące.


Persepolis
Marjane Satrapi

To czarno biały komiks i najnowszy z podanej listy (2000-2003). Bohaterem jest mała dziewczynka, Marjana, żyjąca w Teheranie i opowiadająca swoimi oczami historię Islamskiej Rewolucji. Fakty i historia przeplatają się z wrażaniami i uczuciami dziecka, wychowywanego w duchu postępu.
Komiks odniósł ogromny sukces we Francji i na świecie.

Wróć