Nowoczesne technologie w nauce języka niemieckiego

Nie da się ukryć, że nieodzowną częścią nauki języka stały się w dzisiejszych czasach nowe technologie. Lekcje polegające na rozwiązywaniu kolejnych zadań z podręcznika powoli odchodzą do lamusa – zamiast czytać tekst z książki można omówić artykuł z Internetu, do dyskusji zachęcają nas filmy z sieci, a zwykłe nagrania zastępowane są teraz podcastami. Dodatkowo mnogość i różnorodność materiałów pozwala na uniknięcie monotonni i uatrakcyjnienie zajęć, na których realizowany jest wyłącznie materiał przewidziany przez podręcznik.

Jednak nie ma żadnego powodu, by tych wszystkich pomysłów nie wykorzystać również w naszej samodzielnej nauce – teraz jest to tak proste, jak nigdy dotąd. Zarówno osoby, dla których najnowsze technologie to chleb powszedni, jak również ci, którzy podchodzą do nich z dozą niepewności, na pewno znajdą coś dla siebie wśród poniższego zestawienia. Oczywiście jest to tylko ułamek tego, co możemy znaleźć w sieci, więc liczę, że to ten artykuł zachęci Was do własnych poszukiwań!

  • SŁOWNICTWO

Wortschatz (Lingoria) >>>
A1-B1+
Jest to niewielki zbiór słownictwa podzielonego tematycznie i wprowadzanego przy pomocy obrazków. Do każdego tematu dołączone są ćwiczenia polegające m.in. na dopasowaniu słów do obrazków, wstawieniu odpowiednich słów do zdań oraz wyborze właściwego rodzajnika. Dla osób na wyższym poziomie przygotowano zbiór wyrażeń idiomatycznych związanych z danym tematem wraz z wyjaśnieniami i ćwiczeniami.

Wortschatz (DLB) >>>
A1-C2
Zbiór bardzo zróżnicowanych materiałów leksykalnych na wszystkich poziomach. Są to tematyczne, listy słów, przydatne wyrażenia, filmiki ułatwiające ich zapamiętanie, ćwiczenia sprawdzające ich znajomość i wiele innych.

Anki >>>
A1-C2
Jest to darmowy program do nauki słownictwa. Działa na zasadzie fiszek, tyle że zamiast kartek mam ekran komputera (lub tabletu czy smartfona – jest też wersja mobilna, która jest sprzężona z wersją komputerową, więc nasze postępy będą aktualizowane). Wykorzystuje on zaawansowany algorytm oparty na krzywej zapominania, dzięki któremu program przypomni nam słowa w momencie, gdy ryzyko ich zapomnienia jest najwyższe. Możemy tworzyć nasze fiszki sami, jednak dostępna jest zupełnie za darmo ogromna baza gotowych zestawów przygotowanych przez innych, które możemy dodatkowo dowolnie modyfikować.

  • GRAMATYKA

Online Grammatikübungen >>> | Grammatikspiele >>>
A2-C1
Jest to strona poświęcona wyłącznie gramatyce. Każde zagadnienie dzieli się na kilka mniejszych, które łatwiej opanować za jednym razem. Każda część składa się z animowanych wyjaśnień i serii kilku zadań on-line różnego typu (uzupełnianie luk, łączenie części zdań, pytania testowe, itp.), a dodatkowo rozwiązywanie ćwiczeń gramatycznych urozmaicą gry językowe, do których prowadzić drugie hiperłącze. Dostępne też są testy przekrojowe, idealne jako powtórką przed wszelkiego rodzajami egzaminami.

Online-Aufgaben und Übungen >>>
A1-C2
Ogromny zbiór ćwiczeń gramatycznych (oraz leksykalnych) na wszystkich poziomach. Dodatkowo ćwiczenia są bardzo zróżnicowane, a każde z nich można wydrukować.

  • WYMOWA

Aussprache (Phonetik) für DaF- und DaZ-Lernende (Cornelia) >>>
A1-C2
Zbiór zadnień związanych z wymową – gdy klikniemy na którąś z pozycji, naszym oczom ukaże się szczegółowa lista z odnośnikami do konkretnych ćwiczeń (np. na krótkie i długie samogłoski, intonację czy akcent wyrazowy).

Forvo >>>
A1-C2
Strona ta pozwala na sprawdzenie wymowy frapujących nas słów. Każdy może nagrać swoją wymowę, a jednym wymaganiem jest określenie swojej płci i miejsca pochodzenia. Dzięki temu możemy porównać, jak dane słowo wymawia mieszkaniec północnych czy południowych Niemiec (a nawet mieszkańcy konkretnych miast), Austrii czy Szwajcarii. Na stronie można sprawdzać też słowa z innych języków.

Phonetik: Die Laute des Deutschen >>>
A1-C2
Jeśli ktoś jest trochę bardziej zainteresowany wymową, z pewnością zaciekawi go ta strona. Można na niej zobaczyć na specjalnie przygotowanych animacjach, jak wymawiać poszczególne dźwięki języka niemieckiego. Dodatkowo dostępny jest też opis, nagranie samego dźwięku, jak również przykłady słów.

  • CZYTANIE

Leseverstehen (DLB) >>>
A2-C1
Są to teksty podzielone na części i pogrupowane według poziomu. Dzięki temu, że teksty są podzielone, łatwiej zabrać się do lektury, a rozumienie tekstu sprawdzą ćwiczenia on-line dostępne po każdym z tekstów.

Top-Thema mit Vokabeln (DW) >>>
B1
Na tej stronie znajdziemy artykuły na najbardziej popularne tematy z całego świata. Pod tekstem znajduje się lista najważniejszych słów z tekstu wraz z wyjaśnieniami po niemiecku oraz pytania sprawdzające zrozumienie tekstu i pomysł na temat do dalszej dyskusji lub wypracowanie.

  • SŁUCHANIE

Hörvestehen (DLB) >>>
A1-C1
Zbiór ćwiczeń na rozumienie ze słuchu podzielonych ze względu na poziom. Większość ćwiczeń można rozwiązać on-line, dzięki czemu od razu będziemy mogli sprawdzić, czy nasze odpowiedzi są poprawne.

Langsam gesprochene Nachrichten (DW) >>>
B2-C1
Wiadomości czytane w wolniejszym tempie dla zainteresowanych tym, co dzieje się w krajach niemieckojęzycznych i na świecie. Poza nagraniami dostępna jest również transkrypcja ułatwiająca sprawdzenie trudniejszych słówek.

Video-Thema (DW) >>>
B2-C1
Tych, którym ciężko skupić się na samym tekście mówionym, na pewno zainteresuje powyższy cykl. Co tydzień nowy temat przedstawiony w krótkim filmiku (zazwyczaj trwającym 3-5 minut), do którego dołączona jest transkrypcja wraz z listą trudniejszych słów wyjaśnionych po niemiecku oraz ćwiczenia do rozwiązania zarówno przed obejrzeniem filmu, jak i po jego obejrzeniu.

  • PISANIE

Online Übungen – Rechtsschreibung (Levrai) >>>
A1-C1
Znajdziemy tu zbiór bardzo szczegółowych wyjaśnień podanych w przystępny sposób, którym zawsze towarzyszą ćwiczenia on-line dopasowane do danego zagadnienia. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dane słowo powinniśmy napisać wielką literą, czy dany wyraz pisze się przez „-s-”, „-ss-” „-ß-” albo czy powinniśmy postawić przecinek w konkretnym miejscu, ta strona na pewno nam pomoże.

Lang8 >>>
A1-C2
Jest to strona, która może pomóc nam w nauce dowolnego języka (w tym niemieckiego). Prowadzimy swojego rodzaju internetowy pamiętnik – piszemy o tym, co robiliśmy, co nas interesuje lub czym chcielibyśmy się podzielić z innymi. Główną zaletą strony jest to, że nasze teksty będą sprawdzone przez rodzimych użytkowników języka, którzy następnie wyjaśnią nam, na czym polegają nasze błędy. W zamian możemy pomóc osobom, które uczą sie polskiego, choć to nie jest wymagane. Wymagana jest rejestracja, ale jest ona darmowa.

  • MÓWIENIE

Lingoglobe >>> | Speaky >>> | Verbling >>> | Easy Language Exchange >>> | Babel Village >>>
A1-C2
Główną zaletą Internetu jest przede wszystkim możliwość samodzielnej (tj. w domu, bez udziału nauczyciela) nauki mówienia. Powstało wiele stron, które tę naukę mogą nam ułatwić. Wszystkie pięć powyższych stron łączy to, że możemy na nich za darmo rozmawiać z rodzimi użytkownikami niemieckiego (nie tylko), dzięki czemu możemy poczuć się, jak gdybyśmy wyjechali za granicę. Strony nie są oczywiście identyczne, jednak wszystkie łączy nacisk na rozmowę i brak opłat. Szczególnie polecam ostatni odnośnik, gdyż strona ta została założona przez naszego rodaka i w szybkim czasie zyskała wielka popularność. Przy rejestracji wybieramy, czy chcemy pracować na zasadzie tandemu (czyli we dwójkę – my uczymy się niemieckiego z naszym partnerem, a za to pomagamy mu z polskim), czy wolimy tylko poćwiczyć nasz niemiecki – wówczas uczyć będziemy się niejako w wirtualnej klasie, gdzie razem z innymi uczącymi sie niemieckiego będziemy mogli skoncentrować się tylko na interesującym nas języku.

Wróć