NOWE TECHNOLOGIE W NAUCE JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO

 

Czasy, kiedy aby nauczyć się języka obcego, zdani byliśmy jedynie na uzupełnianie luk w czarno-białych podręcznikach do gramatyki, na szczęście minęły już bezpowrotnie. Dzięki powszechnemu dostępowi do Internetu otworzył się przed nami świat bogatych możliwości, pojawiły się też zupełnie nowe pomysły i technologie uczenia się języków obcych, które oczywiście nie ominęły materiałów do nauki języka hiszpańskiego.

MEDIA I MATERIAŁY AUTENTYCZNE

Jednym z najprostszych sposobów na naukę języka hiszpańskiego, a jednocześnie bardzo przyjemnym, jest korzystanie z tzw. materiałów czy zasobów autentycznych. Te obejmują m.in. media, czyli prasę, radio, telewizję, a także media społecznościowe (YouTube, Facebook, Tweeter czy blogi o różnej tematyce). Wybór jest praktycznie nieograniczony i każdy na pewno znajdzie coś zgodnego ze swoimi zainteresowaniami. Są to oczywiście propozycje dla uczniów o stosunkowo zaawansowanym poziomie (B2 – C2). Poniżej podajemy kilka przykładowych linków.

Prasa hiszpańskojęzyczna

www.elpais.com
www.elmundo.es
www.lanacion.com.ar
www.eluniversal.com.mx

Radio

www.los40.com
www.ondacero.es
www.kissfm.es

TV

Na szczególną uwagę zasługuje strona www.mitele.es, która zawiera programy kilku najpopularniejszych kanałów telewizyjnych w Hiszpanii, m.in. Cuatro i Telecinco. Znajdziemy tam filmy, seriale oraz programy o zróżnicowanej tematyce, przede wszystkim rozrywkowe i informacyjne. Niektóre nie są dostępne poza Hiszpanią, większość jednak można oglądać w Polsce, a co więcej, bez ograniczeń mamy dostęp do telewizji w czasie realnym. Poniżej znajdują się z kolei propozycje stacji z Ameryki Południowej.
www.televisa.com
www.canaluno.com.co
www.tvpublica.com.ar

STRONY WWW O PROFILU JĘZYKOWYM

W przypadku uczniów o mniejszym stopniu zaawansowania polecić można też wiele stron opracowanych bezpośrednio do nauki samego języka. Niektóre z nich pozwalają jednocześnie na naukę gramatyki, słownictwa, a także ćwiczenie takich umiejętności jak czytanie, wymowa oraz słuchanie.

Gramatyka i słownictwo

Ucząc się języka obcego nie uciekniemy od ćwiczeń gramatycznych, które pozwalają na zautomatyzowanie i utrwalenie wiadomości zdobytych w czasie kursu lub samodzielnie. Od nas jednak zależy jaką ich formę wybierzemy – gramatyki możemy też uczyć się w sposób interaktywny czy w formie gier. Do dyspozycji mamy strony, które oferują szeroki zakres zagadnień gramatycznych od poziomu A1 do C2, a dodatkowo ćwiczenia pozwalające na przyswojenie lub utrwalenie słownictwa. Niektóre z nich posiadają też ciekawe sekcje poświęcone kulturze krajów hiszpańskojęzycznych.
www.todo-claro.com (interesujące informacje kulturowe dla poziomu początkującego)
www.aprenderespanol.org (warte uwagi: ćwiczenia akcentuacji)
www.ver-taal.com (ciekawe ćwiczenia dotyczące podobnych słów, często mylonych przez uczniów, gry, krzyżówki oraz reportaże o różnorodnej tematyce)

Rozumienie ze słuchu

Poniższa strona spodoba się na pewno miłośnikom muzyki – znajduje się tu wiele piosenek przeznaczonych dla różnych poziomów zaawansowania. Do każdej z nich przygotowano ćwiczenia oraz materiały dodatkowe, również interaktywne. Ponadto przy wszystkich piosenkach znaleźć można informację o tym, jaki konkretnie aspekt gramatyczny będzie ćwiczony podczas jej słuchania, więc wybór uzależnić możemy od naszych bieżących potrzeb.
www.todoele.net
Ciekawym pomysłem jest też wykorzystanie do nauki najświeższych wiadomości z mediów. Na tej stronie możemy przeczytać artykuł, odsłuchać go, obejrzeć video na ten sam temat, a następnie sprawdzić zrozumienie dzięki dodatkowym ćwiczeniom (poziomy A2 – C1).
www.practicaespanol.com

Rozumienie tekstu czytanego

Wielu uczniów na pewno zainteresuje oferta Centrum Wirtualnego Instytutu Cervantesa. Znaleźć można tam teksty (Lecturas paso a paso) podzielone na pięć poziomów trudności. Są to zaadaptowane fragmenty książek, zawierające hiperlinki odsyłające nas do definicji trudniejszych słów, a oprócz tego towarzyszą im interaktywne ćwiczenia sprawdzające zrozumienie tekstu i pozwalające na utrwalenie nowego słownictwa.
www.cvc.cervantes.es

APLIKACJE NA SMARTFONY

Na koniec pomysł, który bez wątpienia trafi do osób nielubiących rozstawać się ze swoimi smartfonami. W Internecie mogą znaleźć one aplikacje mobilne na telefony dedykowane nauce hiszpańskiego. Chociaż te godne polecenia opracowywane są głównie w języku angielskim, rzadziej hiszpańskim, ich zaletą jest ogromna różnorodność technologicznie zaawansowanych, interaktywnych ćwiczeń, gier, quizów, a także materiałów autentycznych. Poniższa strona (w języku angielskim) opisuje 12 najpopularniejszych aplikacji:
www.fluentu.com/spanish/blog/best-apps-for-learning-spanish/
Warte polecenia są szczególnie Duolingo (www.duolingo.com) oraz FluentU (www.fluentu.com/spanish). Obie pobrać można za darmo.
Jest to na pewno doskonałe rozwiązanie dla osób wiecznie zabieganych, którym trudno jest znaleźć nawet chwilę na tradycyjną naukę. Dzięki mobilnym aplikacjom można uczyć się praktycznie wszędzie – w autobusie, gdy utkniemy w korkach, w kolejce do lekarza, czy czekając na znajomych w kawiarni. W końcu nawet 15 minut dziennie regularnej nauki języka może zdziałać cuda!

* źródło obrazka

Wróć