Wszystkie artykuły

Angielski inny niż zawsze

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, czy język angielski, którego uczycie się w szkołach to rzeczywiście język, jakiego używają rodzimi użytkownicy, uspokajam – tak. Oczywiście zazwyczaj uczymy się jego oficjalnej wersji, czyli bez regionalizmów, żargonu czy błędów gramatycznych (które np. popełniają osoby słabo wykształcone). 

Więcej...

Co czytać?

To pytanie najpewniej pada jeszcze dosyć często, pomimo że statystyki czytelnictwa w Polsce mówią same za siebie. Uważamy jednak, że po pierwsze zawsze można odbić się od dna i zacząć czytać, po drugie trzeba wiedzieć, gdzie szukać inspiracji i jakie teksty pozwolą nam zanurzyć się w przyjemnościach świata pisanego.

Więcej...

Nie tylko angielski

Wreszcie wakacje! Wiemy, jakie to uczucie, bo też ciężko pracujemy cały rok, aby nasze artykuły miło się czytało i by przynosiły Wam dużo pożytku. Od września do czerwca piszemy o maturach, doborze szkoły językowej, książkach, serialach i nauce. Ale dziś zabieramy Was w wyjątkową podróż – odwiedzimy mniej znane kraje anglojęzyczne i zobaczymy, czy rzeczywiście angielski to w nich jedyna językowa możliwość. 

Więcej...

10 ikon kultury brytyjskiej

Bez żartów! Tylko dziesięć? Przecież o tym można pisać całe tomy! – tak właśnie pomyśleliśmy, gdy został zaproponowany ten temat. My, czyli cała rzesza anglofilów, w nocy o północy moglibyśmy wymieniać inspiracje, zachwyty, wspaniałości kultury brytyjskiej i wybranie kilku to prawdziwa męka. Po długich namysłach, głosowaniach i sporach oto nasz subiektywny ranking. 

Więcej...

Technologia uczy angielskiego!

Uczyć można się wszędzie – to prawda stara jak świat, jednak dzisiaj nabiera innego znaczenia. Bo rzeczywiście – można uczyć się języka angielskiego dosłownie wszędzie, mając ze sobą tylko poręczny smartfon lub tablet. Dostęp do Internetu to nie problem, a wiele aplikacji po zainstalowaniu działa i bez niego. 

Więcej...

Seriale wszech czasów i nie tylko

Kochamy seriale (po ang. serial lub series), to niezaprzeczalny fakt. Filmy szybko się kończą, programy dokumentalne nie są dla każdego, ale każdy ma choć jeden ukochany serial, do którego chętnie wraca, ogląda po raz setny, ma wszystkie sezony na DVD…
No właśnie, z tymi sezonami jest mały problem. Zazwyczaj każdy tytuł ma swoje wzloty i upadki, ale często producenci liczą, że może tym razem się uda i kręcą sezon siódmy lub dziesiąty, a my z niecierpliwością czekamy, co stanie się z głównym bohaterem/bohaterami…

Więcej...

Nie wszędzie po angielsku

Wakacje to doskonały moment nie tylko na podszlifowanie umiejętności językowych, ale i na sprawdzenie, czego nauczyliśmy się w ostatnim roku. Jadąc zagranicę, zakładamy, że dogadamy się wszędzie po angielsku, jednak nie jest to takie oczywiste i czasami warto odświeżyć znajomość innych języków. Nie jest tez oczywiste to, że wyjeżdżając do danego kraju będziemy mówili tylko i wyłącznie  w jednym języku. 

Więcej...

Mary Quant – mini, winyl i luz

 

Czy ktoś kiedykolwiek słyszał w Polsce o Mary Quant? Podejrzewam, że zaledwie garstka ludzi. A czy słyszeliśmy o spódniczkach mini? Co za pytanie – oczywiście, że znają je wszyscy! Otóż droga od tej brytyjskiej projektantki mody do długości mini jest naprawdę krótka…

 

Więcej...

Język angielski na świecie

Na przestrzeni wieków, w zależności od aktualnego układu sił i stosunków geopolitycznych, świat zawsze korzystał z uniwersalnego języka handlu, dyplomacji, nauki i literatury. Przez wiele wieków funkcję lingua franca pełniła greka i łacina, potem język francuski, a w czasach nowożytnych, wraz ze wzrostem nowych potęg militarno-gospodarczych, rolę tę przejął język angielski, określany jako pierwszy prawdziwie uniwersalny język ludzkości.

Więcej...

Egzaminy certyfikujące z języka angielskiego

Egzaminy Cambridge YLE to testy z języka angielskiego dla uczniów szkół podstawowych w wieku 7 – 12 lat, dostępne na trzech poziomach zaawansowania: Starters, Movers i Flyers.

Egzaminy YLE mają atrakcyjną, barwną formę i dają dzieciom poczucie sukcesu. Pozwalają również rodzicom i nauczycielom stwierdzić, w jakim stopniu dzieci na poszczególnych etapach nauki opanowały język angielski.

Więcej...